Ugly Tins
-
Bom Petisco Sardines in olive oil (Ugly Tin)
2 reviewsRegular price €2,45 EURRegular priceUnit price €20,42/kg€3,90 EURSale price €2,45 EURSold out -
Bom Petisco Sardines in Spicy Tomato (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,99 EURRegular priceUnit price €24,92/kg€3,50 EURSale price €2,99 EURSale -
Bom Petisco Sardines in Vegetable Oil (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,25 EURRegular priceUnit price €18,75/kg€3,50 EURSale price €2,25 EURSale -
Ramirez Portuguese Sardines in Olive Oil (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €1,85 EURRegular priceUnit price €14,80/kg€3,50 EURSale price €1,85 EURSale -
Bom Petisco BIO Sardines in Olive Oil (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,79 EURRegular priceUnit price €23,25/kg€4,29 EURSale price €2,79 EURSold outNew -
Ramirez boneless sardine fillets in extra virgin olive oil (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,95 EURRegular priceUnit price €29,50/kg€5,00 EURSale price €2,95 EURSold out -
Bom Petisco Sardines in Tomato (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,25 EURRegular priceUnit price €18,75/kgSale price €2,25 EURNew -
Ramirez Portuguese Sardines in Tomato Sauce (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,19 EURRegular priceUnit price €17,52/kg€3,00 EURSale price €2,19 EURSold out -
Minerva Baby Sardines (Petingas) in Tomato (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,79 EURRegular priceUnit price €31,00/kg€4,39 EURSale price €2,79 EURSold out -
Tenório Tuna Fillets with Organic Olive Oil (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €3,49 EURRegular priceUnit price €29,08/kg€6,50 EURSale price €3,49 EURSale -
NURI Sardines in Olive Oil and Lemon (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €4,85 EURRegular priceUnit price €38,80/kgSale price €4,85 EURSold out -
Sold outMinerva Sardines Tomato (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,59 EURRegular priceUnit price €21,58/kg€3,49 EURSale price €2,59 EURSold out -
Bom Petisco Tuna Slice in Olive Oil (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,65 EURRegular priceUnit price €22,08/kgSale price €2,65 EURSold outNew -
Bom Petisco BIO Sardines in Tomato Sauce (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,95 EURRegular priceUnit price €24,58/kgSale price €2,95 EURNew -
Minerva Sardines in Olive Oil and Lemon (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €3,39 EURRegular priceUnit price €28,25/kgSale price €3,39 EURNew -
Bom Petisco Sardines in Spicy Vegetable Oil (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,25 EURRegular priceUnit price €18,75/kgSale price €2,25 EURNew
This Week:
-
Value PackNewPortuguese Sardines in Olive Oil Tasting Pack – 5 Tins
No reviewsRegular price €17,49 EURRegular priceUnit price €24,99/kg€20,75 EURSale price €17,49 EURValue PackNew -
Minerva Baby Sardines (Petingas) in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €44,33/kg€4,69 EURSale price From €3,99 EURSale -
Bom Petisco Sardines in Olive Oil
15 reviewsRegular price From €3,49 EURRegular priceUnit price €29,08/kg€3,99 EURSale price From €3,49 EURSale -
Bom Petisco BIO Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €33,25/kg€4,29 EURSale price From €3,99 EURSale -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €3,89 EURRegular priceUnit price €32,42/kg€4,49 EURSale price €3,89 EURSaleNew -
Conservas Santos Spicy Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
José Gourmet Sardines in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €6,99 EURRegular priceUnit price €58,25/kg€7,40 EURSale price €6,99 EURSaleNew -
José Gourmet Olive Oil from Alentejo Interior PDO 250ml
No reviewsRegular price €16,50 EURRegular priceUnit price €66,00/LSale price €16,50 EURNew -
NURI Sardines in Olive Oil
16 reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
Minerva Sardines in Olive Oil and Lemon
8 reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EUR -
NURI Spiced Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil with Lemon Slice 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Small Sardines (Petingas) in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Mediterranean Mackerel Fillets 120g
No reviewsRegular price €5,99 EURRegular priceUnit price €49,92/kgSale price €5,99 EURNew -
Value PackNewConservas Santos Sardine Tasting Pack (3 x 120g)
No reviewsRegular price €14,99 EURRegular priceUnit price €41,64/kgSale price €14,99 EURValue PackNew -
Campos Santos Extra Virgin Olive Oil 200ml
No reviewsRegular price €11,99 EURRegular priceUnit price €59,95/LSale price €11,99 EURNew -
José Gourmet Sardines with Lemon in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,40 EURRegular priceUnit price €61,67/kgSale price €7,40 EURNew -
José Gourmet Smoked Sardine in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,90 EURRegular priceUnit price €65,83/kgSale price €7,90 EURNew
1
/
of
18
Collection: Ugly Tins
Ugly on the outside. Delicious on the inside.
Some tins arrive from Portugal with small dents, scratches, or imperfect labels after transport.
But the authentic Portuguese flavour inside is exactly the same.
Instead of wasting perfectly delicious food, we offer these tins at special prices — sometimes up to 50% OFF.
Why choose Ugly Tins?
- Same authentic Portuguese products
- Up to 50% OFF
- Less waste, more flavour
- Limited stock
Small dents. Big savings.
Please note: Products in this collection may have cosmetic packaging imperfections only. The product inside remains safe and delicious unless otherwise stated.
Explore more













