Over 100 Years of Portuguese Craftsmanship
Since 1920, NURI has been one of Portugal’s most iconic gourmet sardine brands. Every sardine is carefully selected, steamed and packed by hand in Matosinhos, Portugal, preserving traditional craftsmanship that has made NURI famous around the world.
Made with premium Atlantic sardines, high-quality olive oil and natural ingredients, every tin delivers exceptional flavour, a firm texture and an authentic Portuguese gourmet experience.
✓ Handmade in Portugal
✓ Premium Atlantic sardines
✓ Traditional recipes since 1920
✓ Rich in Omega-3 & Protein
✓ No artificial preservatives
-
Sold outNURI Sardines in Olive Oil
16 reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EURSold out -
NURI Sardines in Olive Oil and Lemon
3 reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
NURI Sardines in Tomato Sauce
5 reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
NURI Spiced Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
NURI Signature Collection – 4 Premium Portuguese Sardines (4 × 125g)
No reviewsRegular price €27,95 EURRegular priceUnit price €55,90/kgSale price €27,95 EUR -
NURI Extra Spiced Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price €6,25 EURRegular priceUnit price €50,00/kgSale price €6,25 EUR -
Save up to 15%NURI Spiced Sardines in Tomato Sauce
No reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
NURI Sardine Pâté in Spicy Olive Oil
2 reviewsRegular price €5,45 EURRegular priceSale price €5,45 EUR -
Sold outNURI Sardine Pâté in Olive Oil
3 reviewsRegular price €5,25 EURRegular priceSale price €5,25 EURSold out -
Sold outNURI Sardine Fork Gift Set
1 reviewRegular price €27,95 EURRegular priceSale price €27,95 EURSold out -
NURI Sardines in Olive Oil and Lemon (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €4,85 EURRegular priceUnit price €38,80/kgSale price €4,85 EURSold out
Collection: NURI
NURI Portuguese Sardines
NURI Portuguese Sardines are among Portugal’s most iconic gourmet canned seafood products, handcrafted using traditional methods since 1920.
Prepared in Matosinhos, Portugal, every tin is made with carefully selected sardines, premium olive oil, natural ingredients and traditional recipes that preserve the authentic flavour of Portuguese seafood.
Known for their rich taste, firm texture and beautiful vintage packaging, NURI sardines are perfect for tapas, toast, salads, pasta dishes, gourmet gifts or enjoying at home with a glass of Portuguese wine.
Discover the full range of NURI sardines, including classic olive oil, spiced olive oil, tomato sauce, lemon, extra spicy and gift packs — delivered across Lithuania and the Baltics.
- Handcrafted in Portugal since 1920
- Premium Atlantic sardines
- Traditional Portuguese recipes
- Rich in Omega-3 and protein
- Perfect for tapas, gifts and gourmet meals
For more context on Portuguese food, brands and everyday culture, read our complete guide to Portuguese products.
Explore more
This Week:
-
Value PackNewPortuguese Sardines in Olive Oil Tasting Pack – 5 Tins
No reviewsRegular price €17,49 EURRegular priceUnit price €24,99/kg€20,75 EURSale price €17,49 EURValue PackNew -
Minerva Baby Sardines (Petingas) in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €44,33/kg€4,69 EURSale price From €3,99 EURSale -
Bom Petisco Sardines in Olive Oil
16 reviewsRegular price From €3,49 EURRegular priceUnit price €29,08/kg€3,99 EURSale price From €3,49 EURSale -
Bom Petisco BIO Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €33,25/kg€4,29 EURSale price From €3,99 EURSale -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €3,89 EURRegular priceUnit price €32,42/kg€4,49 EURSale price €3,89 EURSaleNew -
Conservas Santos Spicy Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
José Gourmet Sardines in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €6,99 EURRegular priceUnit price €58,25/kg€7,40 EURSale price €6,99 EURSaleNew -
José Gourmet Olive Oil from Alentejo Interior PDO 250ml
No reviewsRegular price €16,50 EURRegular priceUnit price €66,00/LSale price €16,50 EURNew -
Sold outNURI Sardines in Olive Oil
16 reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EURSold out -
Minerva Sardines in Olive Oil and Lemon
8 reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EUR -
NURI Spiced Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil with Lemon Slice 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Small Sardines (Petingas) in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Mediterranean Mackerel Fillets 120g
No reviewsRegular price €5,99 EURRegular priceUnit price €49,92/kgSale price €5,99 EURNew -
Value PackNewConservas Santos Sardine Tasting Pack (3 x 120g)
No reviewsRegular price €14,99 EURRegular priceUnit price €41,64/kgSale price €14,99 EURValue PackNew -
Campos Santos Extra Virgin Olive Oil 200ml
No reviewsRegular price €11,99 EURRegular priceUnit price €59,95/LSale price €11,99 EURNew -
José Gourmet Sardines with Lemon in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,40 EURRegular priceUnit price €61,67/kgSale price €7,40 EURNew -
José Gourmet Smoked Sardine in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,90 EURRegular priceUnit price €65,83/kgSale price €7,90 EURNew






