Ramirez
-
Ramirez Portuguese Sardines in Olive Oil
18 reviewsRegular price €3,59 EURRegular priceUnit price €28,72/kg€3,99 EURSale price €3,59 EURSale -
Ramirez Boneless Sardine Fillets in Extra Virgin Olive Oil
13 reviewsRegular price €4,99 EURRegular priceUnit price €49,90/kgSale price €4,99 EUR -
Ramirez Wild Sardines In Extra Virgin BIO Olive
5 reviewsRegular price €4,99 EURRegular priceUnit price €39,92/kgSale price €4,99 EUR -
Ramirez Boneless sardine fillets in tomato sauce
1 reviewRegular price €4,89 EURRegular priceUnit price €48,90/kgSale price €4,89 EUR -
Ramirez Low-Salt Sardines in Olive Oil
4 reviewsRegular price €5,49 EURRegular priceUnit price €43,92/kgSale price €5,49 EUR -
Ramirez Sardines with Lemon
1 reviewRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €35,92/kgSale price €4,49 EUR -
Ramirez Sardine in Olive Oil with Smoke Aroma
2 reviewsRegular price €4,59 EURRegular priceUnit price €36,72/kgSale price €4,59 EUR -
Ramirez Portuguese Sardines in Tomato Sauce
1 reviewRegular price €2,79 EURRegular priceUnit price €22,32/kgSale price €2,79 EUR -
Ramirez Portuguese Sardines Variety Pack (5 x 125g) – Wooden Gift Box
No reviewsRegular price €27,95 EURRegular priceUnit price €46,58/kg€29,95 EURSale price €27,95 EURSale -
Sold outRamirez Sardines Natural
5 reviewsRegular price €4,99 EURRegular priceUnit price €39,92/kgSale price €4,99 EURSold out -
Ramirez Portuguese Sardines in Olive Oil (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €1,85 EURRegular priceUnit price €14,80/kg€3,50 EURSale price €1,85 EURSale -
Ramirez boneless sardine fillets in extra virgin olive oil (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,95 EURRegular priceUnit price €29,50/kg€5,00 EURSale price €2,95 EURSold out -
Ramirez Portuguese Sardines in Tomato Sauce (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,19 EURRegular priceUnit price €17,52/kg€3,00 EURSale price €2,19 EURSold out
This Week:
-
Value PackNewPortuguese Sardines in Olive Oil Tasting Pack – 5 Tins
No reviewsRegular price €17,49 EURRegular priceUnit price €24,99/kg€20,75 EURSale price €17,49 EURValue PackNew -
Minerva Baby Sardines (Petingas) in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €44,33/kg€4,69 EURSale price From €3,99 EURSale -
Bom Petisco Sardines in Olive Oil
16 reviewsRegular price From €3,49 EURRegular priceUnit price €29,08/kg€3,99 EURSale price From €3,49 EURSale -
Bom Petisco BIO Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €33,25/kg€4,29 EURSale price From €3,99 EURSale -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €3,89 EURRegular priceUnit price €32,42/kg€4,49 EURSale price €3,89 EURSaleNew -
Conservas Santos Spicy Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
José Gourmet Sardines in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €6,99 EURRegular priceUnit price €58,25/kg€7,40 EURSale price €6,99 EURSaleNew -
José Gourmet Olive Oil from Alentejo Interior PDO 250ml
No reviewsRegular price €16,50 EURRegular priceUnit price €66,00/LSale price €16,50 EURNew -
Sold outNURI Sardines in Olive Oil
16 reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EURSold out -
Minerva Sardines in Olive Oil and Lemon
8 reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EUR -
NURI Spiced Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil with Lemon Slice 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Small Sardines (Petingas) in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Mediterranean Mackerel Fillets 120g
No reviewsRegular price €5,99 EURRegular priceUnit price €49,92/kgSale price €5,99 EURNew -
Value PackNewConservas Santos Sardine Tasting Pack (3 x 120g)
No reviewsRegular price €14,99 EURRegular priceUnit price €41,64/kgSale price €14,99 EURValue PackNew -
Campos Santos Extra Virgin Olive Oil 200ml
No reviewsRegular price €11,99 EURRegular priceUnit price €59,95/LSale price €11,99 EURNew -
José Gourmet Sardines with Lemon in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,40 EURRegular priceUnit price €61,67/kgSale price €7,40 EURNew -
José Gourmet Smoked Sardine in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,90 EURRegular priceUnit price €65,83/kgSale price €7,90 EURNew
1
/
of
18
Collection: Ramirez
Ramirez Portuguese Sardines represent one of the oldest and most respected canned seafood brands in the world, founded in Portugal in 1853.
Renowned for their exceptional quality, authentic taste, and traditional production methods, Ramirez products are loved by sardine enthusiasts across Europe.
From classic sardines in olive oil to spicy and tomato varieties, each tin delivers the authentic flavour of Portuguese coastal cuisine.
Rich in protein and naturally high in omega-3 fatty acids, Ramirez sardines are perfect for gourmet meals, tapas, salads, or healthy Mediterranean-style diets.
Discover authentic Portuguese canned seafood with fast delivery across Lithuania and Europe.
Explore more



