Minerva
-
Minerva Sardines in Olive Oil
14 reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €33,25/kg€4,29 EURSale price From €3,99 EURSale -
Minerva Portuguese Sardines Tasting Pack – Tomato Edition (4 × 120g)
19 reviewsRegular price €16,90 EURRegular priceUnit price €35,21/kgSale price €16,90 EURValue Pack -
Minerva Sardines in Olive Oil and Lemon
8 reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EUR -
Minerva Sardines in Tomato Sauce
2 reviewsRegular price €3,29 EURRegular priceUnit price €27,42/kgSale price €3,29 EUR -
Minerva Sardine Pâté
1 reviewRegular price €3,89 EURRegular priceSale price €3,89 EUR -

Minerva Baby Sardines (Petingas) in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €44,33/kg€4,69 EURSale price From €3,99 EURSale -
Minerva Baby Sardines (Petingas) in Tomato
3 reviewsRegular price €3,49 EURRegular priceUnit price €38,78/kg€4,39 EURSale price €3,49 EURSale -
Minerva BIO Sardine Pâté From Organic Ingredients
No reviewsRegular price €4,59 EURRegular priceSale price €4,59 EUR -
Minerva Spiced Sardine Pâté
No reviewsRegular price €3,89 EURRegular priceSale price €3,89 EUR -
Minerva Premium Tuna Fillets Natural
No reviewsRegular price From €4,49 EURRegular priceUnit price €35,92/kgSale price From €4,49 EUR -
Minerva Tuna Fillets in Olive Oil
No reviewsRegular price From €4,99 EURRegular priceUnit price €39,92/kgSale price From €4,99 EUR -
Minerva BIO Sardines in Organic Extra Virgin Olive Oil with Organic Piri-Piri 120g
No reviewsRegular price €4,89 EURRegular priceUnit price €40,75/kgSale price €4,89 EURNew -
Minerva Portuguese Sardines in Olive Oil Tasting Pack (4 × 120g)
3 reviewsRegular price €17,90 EURRegular priceUnit price €37,29/kgSale price €17,90 EURSold out -
Minerva Sardines In Spicy Olive Oil With Carrots & Pepper
No reviewsRegular price From €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price From €4,49 EURSold out -
Minerva Sardines In Organic Extra Virgin Olive Oil
1 reviewRegular price €4,89 EURRegular priceUnit price €40,75/kgSale price €4,89 EURSold out -
Sold outMinerva Sardines Tomato (Ugly Tin)
No reviewsRegular price €2,59 EURRegular priceUnit price €21,58/kg€3,49 EURSale price €2,59 EURSold out
This Week:
-
Value PackNewPortuguese Sardines in Olive Oil Tasting Pack – 5 Tins
No reviewsRegular price €17,49 EURRegular priceUnit price €24,99/kg€20,75 EURSale price €17,49 EURValue PackNew -
Minerva Baby Sardines (Petingas) in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €44,33/kg€4,69 EURSale price From €3,99 EURSale -
Bom Petisco Sardines in Olive Oil
16 reviewsRegular price From €3,49 EURRegular priceUnit price €29,08/kg€3,99 EURSale price From €3,49 EURSale -
Bom Petisco BIO Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €33,25/kg€4,29 EURSale price From €3,99 EURSale -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €3,89 EURRegular priceUnit price €32,42/kg€4,49 EURSale price €3,89 EURSaleNew -
Conservas Santos Spicy Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
José Gourmet Sardines in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €6,99 EURRegular priceUnit price €58,25/kg€7,40 EURSale price €6,99 EURSaleNew -
José Gourmet Olive Oil from Alentejo Interior PDO 250ml
No reviewsRegular price €16,50 EURRegular priceUnit price €66,00/LSale price €16,50 EURNew -
Sold outNURI Sardines in Olive Oil
16 reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EURSold out -
Minerva Sardines in Olive Oil and Lemon
8 reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EUR -
NURI Spiced Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil with Lemon Slice 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Small Sardines (Petingas) in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Mediterranean Mackerel Fillets 120g
No reviewsRegular price €5,99 EURRegular priceUnit price €49,92/kgSale price €5,99 EURNew -
Value PackNewConservas Santos Sardine Tasting Pack (3 x 120g)
No reviewsRegular price €14,99 EURRegular priceUnit price €41,64/kgSale price €14,99 EURValue PackNew -
Campos Santos Extra Virgin Olive Oil 200ml
No reviewsRegular price €11,99 EURRegular priceUnit price €59,95/LSale price €11,99 EURNew -
José Gourmet Sardines with Lemon in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,40 EURRegular priceUnit price €61,67/kgSale price €7,40 EURNew -
José Gourmet Smoked Sardine in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,90 EURRegular priceUnit price €65,83/kgSale price €7,90 EURNew
1
/
of
18
Collection: Minerva
Minerva Conservas from Portugal
Discover Minerva, one of Portugal’s best-known canned fish brands. This collection focuses on the Minerva brand: sardines, tuna, Petingas baby sardines, BIO recipes, pâtés and tasting packs made with traditional Portuguese know-how.
If you are looking specifically for Minerva products, this is the best place to browse the full range. For all Portuguese sardines across every brand, visit our Sardines collection; for tuna, mackerel and other canned fish, visit Portuguese Canned Seafood.
What is Minerva best known for?
Minerva is especially known for sardines in olive oil and tomato sauce, Petingas, organic BIO recipes and premium tuna. The range is ideal for tapas, toast, salads, pasta, rice and quick meals.
Explore more








